Kdy děti vidí barvy: Jak se rozvíjí barevné vidění u dětí

Kdy děti vidí barvy: Jak se rozvíjí barevné vidění u dětí

Kdy děti vidí barvy: Jak se rozvíjí barevné vidění u dětí

Vývoj zraku u dětí je fascinující proces, který začíná již od narození. Dítě postupně rozpoznává tváře, objekty a naučí se rozlišovat mezi různými barvami. Dětské vnímání barev začíná jednoduchou schopností rozpoznávat světlo a tmu, což se postupně rozvíjí i vnímání širokého spektra barevných odstínů. Zajímá vás, kdy děti vidí barvy, které vidí jako první a jak podpořit jejich vývoj zraku? Vše se dozvíte v tomto článku.

Zrak dětí a barvy

Děti od prvních dnů života postupně objevují okolní svět. Od prvních dnů po narození až po několik let života procházejí postupným vývojem svého zraku, což zahrnuje rozpoznávání barev, zdokonalení zaostřování i schopnost vidět do dálky. Tyto schopnosti vnímat a reagovat na různé barevné podněty se stále zdokonalují. Správný vývoj zraku můžete podpořit používáním kontrastních kartiček pro miminka i novorozence.

Jak vidí miminka

Po narození dítě vnímá především světlo a tmu. V prvním měsíci je jejich zrak omezený na černobílé vidění  a svět vidí převážně v odstínech šedi. Barvy začínají vnímat až později, zhruba okolo 2. až 3. měsíce života. Schopnost vidět a rozlišovat větší škálu barev se obvykle plně rozvine do věku 4 až 6 měsíců.

Kognitivní rozvoj v oblasti vnímání barev je u každého dítěte individuální, ale existují určité vývojové etapy, které lze pozorovat u většiny z nich. Důležité je ale říci, že děti začínají vidět barvy postupně. 

TIP: Od kdy miminka vidí a jak se vyvíjí jejich zrak?

Jak se rozvíjí barevné vidění u dětí

Během prvních několika měsíců života dítěte dochází k výraznému rozvoji schopnosti vnímat různé barvy. Kolem třetího měsíce mohou děti obvykle rozlišovat první barvy a postupně začínají vnímat i komplexnější barevné spektrum. Věk, kdy děti vidí všechny barvy podobně jako dospělí, se může lišit, ale většinou se toto barevné vidění ustálí kolem 6. až 7. měsíce, přestože i potom se jejich zrak ještě zlepšuje a miminka jsou pak schopna rozpoznávat i různé barevné odstíny.

Schopnost dětí rozlišovat barvy zahrnuje také:

 • Sytost: Jak intenzivní nebo vybledlá barva vypadá.
 • Odstín: Rozlišování různých barev spektra.
 • Světlost: Jak světlá nebo tmavá barva je.

TIP: Pro řádnou vizuální stimulaci miminka vyzkoušejte naše kontrastní kartičky se zvířátky.

Kontrastní kartičky pro miminka

Jak vidí barvy miminka a které vidí jako první

První barvou, kterou miminka obvykle vidí, je červená. To je dáno tím, že červená barva má vyšší kontrast v porovnání s ostatními a dobře se rozlišuje. Postupně, obvykle po měsíci života, začínají miminka vnímat i další barvy.

Okolo 3. měsíce života vidí miminka dobře červenou a postupně začínají vidět i modrou barvu. V 4. až 6. měsíci už začínají rozpoznávat také zelenou a žlutou. Postupně se jejich zrak obecně zlepšuje také co se týče ostrosti a dálky, do jaké dítě vidí. Do jednoho roku jsou pak děti schopny vidět i nejrůznější barevné odstíny.

Kdy miminka reagují na černobílé hračky

Protože miminka po narození vidí pouze černobílé a zhruba na vzdálenost 20 až 40 cm, je nejlepší začít s černobílými kartičkami. Jak miminka reagují na černobílé kartičky?

 • 2. týden života - Začátek vnímání kontrastů.
 • 1. měsíc života - Miminko vidí černobíle a reaguje na pohyb.
 • 2. měsíc života - Schopnost sledovat pohyby hraček na krátkou vzdálenost.

TIP: Kdy začít miminkům ukazovat kontrastní karty?

Kdy dítě vidí barvy

Proč používat kontrastní kartičky

Kontrastní kartičky jsou speciální vizuální pomůcky pro miminka, které podporují vývoj zraku a mozku dítěte. Kontrastní kartičky jsou černobílé obrázky pro miminka, které dokážou stimulovat zrak a podpořit tak správný vývoj pomocí kontrastu barev i vzorů. Jsou černobílé, protože právě tyto barvy dítě rozezná už od narození. Postupem času pak můžete přidávat i další více barevné kartičky.

Co přináší používání kontrastních kartiček?

 • Zvyšují vizuální pozornost,
 • podporují vývoj zraku,
 • zlepšují schopnost sledovat objekty,
 • podněcují zrakové vnímání,
 • zjednodušují rozlišování tvarů a vzorů.

Kontrastní kartičky slouží nejen k rozvoji zraku, ale také k celkové stimulaci smyslů. Hra s kontrastními hračkami je také způsobem, jak zabavit i novorozence a zároveň podpořit jejich vývoj. Hra s kontrastními kartičkami navíc podporuje také motorické a kognitivní schopnosti. 

TIP: Polohování miminka na bříško a jak používat kontrastní kartičky

Kontrastní obrázky pro děti

Jak poznat, že je vaše miminko připravené na vizuální stimulaci

U každého miminka se zrak vyvíjí individuálně, proto je důležité pozorovat a vnímat jeho chování, abyste věděli, zda je připraveno na používání kontrastních kartiček.

Jak poznám, že je miminko připravené na kontrastní kartičky?

Miminko dokáže:

 • Sledovat déle jeden podmět,
 • pozorovat pohyby rukou a nohou,
 • Sledovat a reagovat na světlé a tmavé kontrasty.

TIP: Přečtěte si, kdy miminko reaguje na kontrastní hračky.

Kontrastní kartičky Todly.cz

Hledáte vhodné kontrastní kartičky pro vaše miminko? Todly.cz nabízí ručně ilustrované kontrastní kartičky pro miminka, které obsahují navíc také různé říkanky a jsou vyrobeny z bezpečných a kvalitních materiálů. Dají se také zavěsit třeba do auta nebo do kočárku, aby se děti mohly všude zabavit.

TIP: Podpořte vývoj zraku svého miminka s kontrastními kartičkami se zvířátky.

Poruchy barevného vidění 

Díky kontrastních obrázků pro miminka je možné také odhalit různé zrakové problémy, které jsou u malých dětí velmi obtížně diagnostikovatelné. Může se jednat o dočasný stav, ale také o závažnější potíže. Proto vždy pozorujte chování svého dítěte, zda třeba nešilhá nebo má problém se zaostřováním při pohybu kontrastních karet.

Díky kontrastním kartičkám můžete také odhalit i barevnou slepotu, která ovlivňuje schopnost rozlišovat určité barvy. Barevná slepota může být dědičná a přestože je těžké ji odhalit u miminek, je možné pozorovat některé příznaky, jako je právě neobvyklé sledování barevných objektů nebo obtíže při rozpoznávání kontrastů. Pro přesnou diagnostiku je však obvykle nutné počkat, až dítě dospěje do věku, kdy může účinně komunikovat a podstoupit standardní testy barevného vidění.

Mohlo by vás zajímat: Jak poznat, že miminko dobře vidí?

Nejčastěji kladené dotazy (FAQ)

Kdy začít používat kontrastní kartičky pro miminko?

Černobílé kontrastní kartičky začíná miminko vnímat přibližně ve druhém či třetím týdnu života, a to ze vzdálenosti 30 centimetrů.  Používat je můžete začít už v tomto období, ale vhodnějším doba je první až druhý měsíc života miminka, kdy miminka začínají fixovat svůj pohled.

Jak dlouho vidí dítě černobílé?

Od narození až po dobu 2 až 3 měsíců vidí dítě pouze černobílé. Okolo 3. Měsíce začíná rozpoznávat postupně barvy. Jako první ale vidí červenou, která jde dobře poznat mezi ostatními.

Jak poznat že miminko dobře vidí?

U dětí je obtížné poznat, zda se jejich zrak správně vyvíjí. Dítě by mělo postupně rozpoznávat tváře, umět sledovat a pozorovat různé předměty. To poznáte tak, že si na ně bude chtít sáhnout a bude je sledovat. Pokud si všimnete, že dítě šilhá nebo má problém zaostřit zrak na daný předmět, poraďte se s lékařem.

Jak poznám, že kontrastní hračky pomáhají mému dítěti a reaguje na ně?

Důležité je vždy pozorovat chování miminka, zda projevuje zájem, pozoruje hračky a vyvíjí se jeho motorické schopnosti tak, že se po předmětech natahuje a chce si na ně sáhnout.

Zdroje

DROVER, James R., et al. Improving the effectiveness of the infant contrast sensitivity card procedure. Optometry and vision science, 2002, 79.1: 52-59.

FURBY, Lita; WILKE, Mary. Some characteristics of infants' preferred toys. The Journal of genetic psychology, 1982, 140.2: 207-219.

Nagel, W.A., 1906. Observations on the color‐sense of a child. Journal of Comparative Neurology and Psychology, 16(3), pp.217-230.

Shen, Y., Qiu, Y., Li, K. and Liu, Y., 2013, June. Beelight: helping children discover colors. In Proceedings of the 12th International Conference on Interaction Design and Children (pp. 301-304).

Zmíněné produkty