Kdy miminko reaguje na kontrastní hračky

Kdy miminko reaguje na kontrastní hračky

Kdy miminko reaguje na kontrastní hračky

Miminkům se již od narození přirozeně líbí předměty, které jsou pro jejich zrak stimulující. Zvláště zajímavé jsou pro ně kontrastní hračky nebo kontrastní kartičky, protože v raných měsících života vidí nejlépe právě výrazné černobílé vzory. Reakce na tyto hračky hraje důležitou roli v rozvoji jejich zrakových a kognitivních schopností.

Černobílé hračky – proč je miminku pořídit?

Zrak dítěte se vyvíjí postupně po narození. Novorozenci jsou zpočátku schopni vidět pouze světlo a tmu, přičemž jejich vidění je velmi omezené.

TIP: Přečtěte si článek o vývoji zraku dítěte.

Během prvních týdnů života zaznamenají děti zlepšení ve vnímání kontrastů. První barva, kterou vidí, je červená, poté miminka vnímají zejména kontrast mezi černou a bílou barvou.

Černobílé hračky jsou pro tento účel ideální, neboť vysoký kontrast pomáhá stimulovat vývoj zraku miminka. TIP: Pro řádnou vizuální stimulaci miminka vyzkoušejte naše kontrastní kartičky se zvířátky.

TIP: Kdy koupit černobílé kartičky miminku?

Nejcitlivější na kontrast mohou být miminka od druhého týdne života, kdy začínají lépe rozeznávat tvary a linie. Vnímání kontrastních vzorů jako šachovnice či pruhy je prvním znakem rozvoje zrakového vnímání.

Hračky s podnětnými kontrastními barvami tedy mohou sloužit jako efektivní nástroj pro podporu zdravého vývoje zraku. Tyto hračky pomáhají novorozenci rozpoznávat rozdíly mezi objekty a formovat si první vizuální vzorce potřebné pro další učení a interakci s okolím.

TIP: Kdy začít s kontrastními kartičkami

Kontrastní hračky pro miminka

TIP: Od kdy ukazovat miminku obrázky?

Výhody černobílých hraček

Hlavní výhody černobílých hraček jsou v tom, že:

 • Rozvíjí duševní schopnost a koncentraci miminka,
 • uklidňují miminko a zabaví,
 • podporují zvídavost,
 • rozvíjí zrakové schopnosti,
 • rozvíjí motoriku.

Kdy miminka reagují na černobílé hračky:

Miminka reagují na černobílé hračky:

 • 2. týden života - Začátek vnímání kontrastů.
 • 1. měsíc života - Miminko vidí černobíle a reaguje na pohyb.
 • 2. měsíc života - Schopnost sledovat pohyby hraček na krátkou vzdálenost.

Ukazujte miminku hračky v dostatečné blízkosti, jelikož novorozenci v tomto věku nejlépe vidí v rozmezí 20 až 40 centimetrů. Při podněcování zrakového vjemu dítěte je vhodné používat předměty s černobílým kontrastem a umožnit tak lepší zrakovou stimulaci.

TIP: Kdy začít miminkům ukazovat kontrastní karty?

Jak vybrat kontrastní hračky?

Při výběru kontrastních hraček je klíčové zvážit vhodné barvy, které podporují vizuální vnímání a vhodný design pro snadný úchop hračky miminka.

Černobílé vs. barevné kontrastní hračky

Kontrastní hračky by měly být vybrány s ohledem na schopnost miminek rozlišovat vysoký kontrast, což podporuje zrakový vývoj.

Jak už jsme zmínili výše, černobílé hračky jsou obzvláště efektivní, protože jejich silný kontrast miminka dobře vidí a mohou na ně snadněji reagovat, což pomáhá rozvoji zrakového vnímání. 

Je důležité zvážit i bezpečnost hraček, aby byly vhodné k úchopu, bez ostrých hran a aby byly vyrobené z netoxických materiálů.

Kdy miminko reaguje na kontrastní hračky

Černobílé kontrastní hračky:

 • Poskytují nejvyšší vizuální kontrast.
 • Umožňují miminkům soustředit pozornost na hračku a rozpoznávat základní vzory a tvary.
Barevné kontrastní hračky:
  • Měly by mít jasné a výrazné barvy například žlutou nebo červenou.
  • Mohou být postupně zařazeny, jakmile miminko začíná rozlišovat mezi různými barvami.

  Při nákupu hraček pro miminka je nezbytné zvážit, jaký kontrast je pro dané stádium vývoje nejlepší – u novorozenců a velmi malých miminek je přínosnější pořídit hračky černobílé. Tyto hračky by měly být také bezpečné pro úchop a interakci, což zahrnuje odolné materiály vhodné i pro občasné kousání a tahání.

  Mohlo by vás také zajímat: 6 tipů na dárky do porodnice

  Vliv kontrastních hraček na rozvoj smyslů

  V raných měsících života se miminka učí rozpoznávat svět kolem sebe pomocí smyslů. Kontrastní hračky jsou nástrojem, který podporuje tento vývoj tím, že poskytují silné vizuální podněty, které jsou jednodušší pro miminka ke zpracování.

  Kontrastní hračky dále rozvíjejí tyto smysly:

  • Vizuální smysl: Miminka mají v prvních týdnech života omezenou schopnost vidět barvy a zaostřit do dálky. Hračky s vysokým kontrastem, obvykle v černobílém provedení, přitahují dětskou pozornost a přispívají ke zlepšení schopnosti vnímat vzdálenosti a rozlišovat různé tvary a vzory. Hračky tedy rozvíjejí vizuální vnímání, které je základem pro další učení.
  • Sluchový smysl: Některé kontrastní hračky také vydávají zvuky, což podporuje rozvoj sluchu a schopnost lokalizovat zvukové zdroje v prostoru.
  • Hmatový smysl: Různé textury na hračkách podněcují hmatový smysl a pomáhají miminku naučit se ovládat své pohyby.

  Zvýrazněné kontrasty a doprovodné zvuky napomáhají učení a objevování. Výzkumy ukázaly, že posílení těchto smyslových dovedností může pozitivně ovlivnit celkový kognitivní a motorický vývoj dítěte. 

  Mohlo by vás zajímat: Jak poznat, že miminko dobře vidí?

  Výběr kontrastních hraček podle věku dítěte

  Při výběru kontrastních hraček je stěžejní zohlednit věk miminka a jeho schopnost vidět černobílé kontrasty a reagovat na pohyb.

  Hračky od narození do tří měsíců

  Pro novorozence jsou ideální kontrastní karty nebo hračky s jednoduchými černobílými vzory. Tyto hračky by měly být umístěny ve vzdálenosti 20 až 30 cm od očí miminka, což je vzdálenost, na kterou jsou schopni zaostřit.

  Vybírejte takové hračky jako například:

  • Kontrastní karty: Ty mohou být umístěny kolem prostoru, kde miminko spí nebo si hraje, stimulují zrak a podporují mozkové funkce.
  • Měkké kontrastní knížky: Knížky s černobílými obrázky poskytují vizuální stimulaci při ležení na bříšku.
  • Černobílé plyšové hračky: Ty jsou ideálními společníky do dětské postýlky.
  • Závěsné hračky v černobílé barvě: Tyto hračky stimulují zrak a motivují k natažení rukou směrem k hračce.

  Přečtěte si více o kontrastních kartičkách.

  Hračky od čtyř do šesti měsíců

  Jak miminka rostou a jejich zrakové schopnosti se rozvíjí, tak začnou reagovat na složitější vzory a pohyb hraček. V této fázi jsou vhodné hračky, které stimulují souběžný vývoj vícero smyslů jako například:

  • Chrastítka: Chrastítka s černobílými pruhy nebo tečkami jsou atraktivní a podněcují rozvoj úchopu.
  • Textilní hračky: Nabízejí různé textury k prozkoumávání.
  • Černobílá deka: Vaše miminko si může hrát na dece s černobílým vzorem. Je lepší volit takovou deku, která nemá tolik vzorů a barev, aby se vaše dítko mohlo případně soustředit na nějakou hračku na dece.
  • Kontrastní kartičky s říkankami: Vaše miminko se může nejen dívat na kontrastní obrázky, ale může i poslouchat říkanku, kterou mu z kartičky přečtete. 

  Mohlo by vás také zajímat: Co koupit miminku k narození?

  Často kladené dotazy:

  Jsou kontrastní hračky bezpečné pro novorozence?
  Ano, pokud vyberete vhodné hračky pro konkrétní věk a jsou v souladu s bezpečnostními standardy pro novorozence.

  Proč pořídit miminku kontrastní hračky?
  Kontrastní hračky podporují vizuální stimulaci, zvídavost a zájem dítěte. Miminka lépe vidí kontrasty a tyto hračky jim pomáhají ve správném rozvoji.

  Jak dlouho by mělo trvat hraní s kontrastními hračkami denně?
  Doporučuje se asi 10-15 minut denně, aby dítě mělo dostatek času na vizuální stimulaci.

  Jak poznám, že kontrastní hračky skutečně pomáhají mému dítěti?
  Pozorujte reakce dítěte, zda projevuje zájem, sleduje hračky, a jak se vyvíjejí jeho motorické schopnosti.

  Zdroje:

  FURBY, Lita; WILKE, Mary. Some characteristics of infants' preferred toys. The Journal of genetic psychology, 1982, 140.2: 207-219.

  JADVA, Vasanti; HINES, Melissa; GOLOMBOK, Susan. Infants’ preferences for toys, colors, and shapes: Sex differences and similarities. Archives of sexual behavior, 2010, 39: 1261-1273.

  CALDAS-COULTHARD, Carmen Rosa; VAN LEEUWEN, Theo. Baby's first toys and the discursive constructions of babyhood. 2001.

  Zmíněné produkty