Co koupit miminku k narození? Originální dárky pro novorozence

Co koupit miminku k narození? Originální dárky pro novorozence

Co koupit miminku k narození? Originální dárky pro novorozence

Nákup originálního dárku k narození miminka může být pěkný oříšek. Nechcete koupit nic zbytečného, co rodiče nevyužijí a nebo zas úplně praktické dárky jako plenky či něco, co jim koupí každý druhý. Právě v tomto článku vám prozradíme, co koupit miminku k narození, abyste udělali všem novopečeným rodičům radost.

Co koupit k narození?

Když uvažujete nad tím, co koupit miminku k narození, představujete si pravděpodobně něco, co bude nejen krásné, ale i užitečné. Často lidé kupují tyto dárky pro novorozence:

 • Oblečení,
 • chrastítka a plyšové hračky,
 • produkty pro péči o dětskou pokožku.
Když uvažujete nad tím, co koupit miminku k narození, představujete si pravděpodobně něco, co bude nejen krásné, ale i užitečné. Často lidé kupují dárky pro novorozence typu oblečení, chrastítka a plyšové hračky, produkty pro péči o dětskou pokožku.

Vy ale nechcete koupit něco, co může miminko velice snadno dostat od někoho jiného. V následujících řádcích si představíme praktické i originální dárky k narození miminka.

TIP: Co koupit miminku na Vánoce?

Praktické dárky k narození dítěte

Když je něco praktické, neznamená to, že to není originální. Samozřejmě to chce hledat a hledat. My jsme ale hledání provedli za vás a našli takové dárky k narození miminka, které ocení nejen miminko, ale i rodiče, protože jim usnadní první měsíce jejich nového života.

Dárky na každý den

První, co koupit miminku k narození jsou dárky, které najdou uplatnění v podstatě každý den. Rodiče projeví vřelé díky, když jim dáte např.:

 • Plenkový dort – Plenkový dort je atraktivní na pohled a zároveň obsahuje celou řadu potřebných věcí. Nejsou to jen plenky, ale i dětské kosmetické přípravky.
 • Nálepka na auto – Nálepka na auto slouží především k bezpečnému cestování. Řidičům dáváte najevo, že vezete miminko. Oni by měli být vůči vám obezřetnější nebo minimálně tolerovat vaši pomalejší jízdu. Dnes můžete najít nebo si přímo navrhnout jedinečnou samolepku.
První, co koupit miminku k narození jsou dárky, které najdou uplatnění v podstatě každý den. Plenkový dort je atraktivní na pohled a zároveň obsahuje celou řadu potřebných věcí. Nejsou to jen plenky, ale i dětské kosmetické přípravky.
Mohlo by vás také zajímat: 6 tipů na dárky do porodnice

Dárky usnadňující život

Na rovinu si musíme říct, že valná většina dárků se dává hlavně proto, aby rodičům péči o miminko ulehčila. Z tohoto hlediska může mít dárek k narození miminka podobu:

 • Kolotoče nad postýlku – Kolotoče určené nad postýlku pomáhají dítě uklidnit a uspat. Kromě toho mohou  zajímavě tvarované a barevné hračky na kolotoči přispět k vizuální stimulaci miminka čili podpořit správný vývoj zraku.
 • Kojící polštáře – Specificky tvarované kojící polštáře pomáhají maminkám zajistit, aby bylo miminko při kojení ve správné pohodlné pozici.
 • Jídelní sada – Jídelní sadu rodiče využijí, až bude dítě přecházet na pevnou stravu. Spousta rodičů vám potvrdí, že pro ně byla jídelní sada při krmení nepostradatelným pomocníkem.

Mohlo by vás zajímat: Jak se vyvíjí zrak miminka?

Originální dárky pro novorozence

Když je něco originální, neznamená to, že to není praktické. Níže najdete naše tipy na dárky k narození miminka, které opravdu nepatří mezi tzv. tuctovky.

Milníkové kartičky

Milníkové kartičky slouží k zaznamenávání významných momentů v životě dítěte. Je to v podstatě takový jednoduchý a zároveň nápaditý způsob, jak mohou rodiče uchovávat své vzpomínky na klíčové události potomka např. první úsměv, slova nebo krůčky.

Setkat se můžete s několika typy milníkových kartiček, a to např. pro specifické události jako třeba první Vánoce nebo narozeniny. 

  Milníkové kartičky se obvykle vkládají do rodinných alb, která tak díky jejich unikátnímu zpracování získávají jiný rozměr.

  TIP: Od kdy ukazovat miminku obrázky?

  Kontrastní kartičky

  Místo milníkových kartiček se rozhodně nebojte sáhnout po kartičkách kontrastních. Jsou navržené na principu vysokého kontrastu mezi černou a bílou barvou, které dokáže miminko hned po narození jako jediné rozlišit, a pomáhají tak stimulovat vývoj jeho zraku. Zároveň přispívají k vývoji motorických dovedností.

  Originálním dárkem k narození miminka jsou kontrastní kartičky. sou navržené na principu vysokého kontrastu mezi červenou, černou a bílou barvou, které dokáže miminko hned po narození jako jediné rozlišit, a pomáhají tak stimulovat vývoj jeho zraku.

   Typická sada kontrastních kartiček obsahuje nebo by měla obsahovat různé, ale zároveň jednoduché obrázky, které přitahují pozornost miminka. S kartičkami si mohou rodiče a novorozenci hrát:

   • V postýlce
   • v kočárku,
   • při pasení koníčků.

   Aby přinesly kartičky požadovaný efekt, musí je rodiče, obzvlášť v prvních týdnech, ukazovat dítěti ve vzdálenosti 20 – 30 cm. Při nákupu dbejte na to, aby kontrastní kartičky splňovaly bezpečnostní normy.

   Více o kontrastních kartičkách se dozvíte ZDE.

   Často kladené dotazy

   Co koupit miminku k narození, když ještě neznám pohlaví?

   Pokud chcete koupit miminku a jeho rodičům dárek ještě před narozením, představuje ideální volbu např. kojící polštář, jídelní sada, milníkové kartičky nebo kontrastní kartičky.

   Co jsou milníkové kartičky?

   Milníkové kartičky jsou kartičky z různých tvarů i materiálů, na které rodiče zaznamenávají významné momenty ze života dítěte. Poté si je mohou uložit do rodinného alba nebo někde vystavit.

   Jsou vhodné personalizované dárky pro novorozence?

   Personalizované dárky jsou originální a každého rodiče potěší. Jen počítejte s tím, že většinou musíte personalizované dárky objednat dopředu, ještě před narozením miminka. Pokud jste si jistí, že se bude dítě jmenovat tak, jak vám nastávající rodiče řekli, rozhodně s personalizovaným dárkem neuděláte chybu.

   Jaké dárky jsou pro novorozence bezpečné?

   Dárky pro novorozence by měli splňovat především normu EN 71-3 stanovenou Evropskou unií. Zaručuje nezávadnost a bezpečnost použitého materiálu.

   Zdroje

   • JOWKAR‐BANIANI, Gelareh; SCHMUCKLER, Mark A. Picture perception in infants: Generalization from two‐dimensional to three‐dimensional displays. Infancy, 2011, 16.2: 211-226.
   • IMURA, Tomoko, et al. Infants’ sensitivity to shading and line junctions. Vision Research, 2008, 48.12: 1420-1426.
   • BALAS, Benjamin, et al. Shape, color and the other‐race effect in the infant brain. Developmental Science, 2011, 14.4: 892-900.
   Zmíněné produkty