6 tipů na dárky do porodnice: Co koupit mamince?

6 tipů na dárky do porodnice: Co koupit mamince?

6 tipů na dárky do porodnice: Co koupit mamince?

Přinést novopečené mamince dárek do porodnice je už taková tradice, prostřednictvím které se vyjadřuje radost z příchodu nového člena rodiny a "oceňuje" se výkon ženy během porodu. Vybírání dárků ale nemusí být tak příjemnou záležitostí jako jejich darování. Je třeba si uvědomit, že nejde o dárek pro novorozence, ale pro rodiče, a tak by se měla brát v úvahu především praktická stránka věci. Právě v tomto článku vám poradíme, co koupit mamince po porodu.

Jak vybrat nejlepší dárek do porodnice pro maminku?

Při výběru dárků do porodnice by se mělo vždy myslet na to, co matka v porodnici opravdu ocení a v lepším případě využije i po příchodu domů. Nejvíce by uvítala jednorázové kalhotky, hydratační polštářky nebo gel na bradavky. Je nám ale jasné, že ne každý má s novopečenou maminkou takový vztah, že by si troufl kupovat spodní prádlo.

Během vymýšlení se tedy zkuste vcítit do pocitů maminky a zohledněte při tom, jak dobře ji znáte. Často jí udělá radost nějaký pěkně sladký dezert, protože kvalita nemocniční jídel často není úplně na vysoké úrovni, kulantně řečeno. Dovolíme si vás hned na začátku uklidnit tím, že žádný dárek není špatný. Hlavní je, že nějaký dárek bude, čímž dáte najevo, že si své partnerky, dcery, sestry, kamarádky nebo kolegyně vážíte.

Co se nosí za dárky do porodnice pro maminku?

Je úplně běžné, že se novopečeným matkám nosí hlavně maličkosti pro potěšení a relaxaci, třeba čokoláda, ovoce nebo časopisy. Také neuděláte chybu s kvalitními produkty určenými speciálně pro citlivou pokožku po porodu, např. krém na strie, hydratační krém na tvář, gel na nohy.

Mezi doslova odpočinkové dárky pak patří dárkový poukaz na masáže. Ty maminka využije hlavně po návratu z porodnice. Aby si ale mohla odběhnout, bude potřebovat hlídání, které můžete obratem nabídnout a váš dárek pak bude mít mnohem větší hodnotu.

Samozřejmě vám nic nebrání vytvořit dárkový balíček, který bude všechno výše uvedené obsahovat. Pokud byste ale přeci jen chtěli přijít s něčím neobvyklým, ale zároveň praktickým, věnujte pozornost dárkům níže.

Praktický a originální dárek do porodnice

Praktickým dárkem nemusí být jen oblečení pro miminko. Máme pro vás několik tipů na praktický a zároveň originální dárek do porodnice, který udělá rodičům opravdu radost.

Kontrastní hračky a kontrastní kartičky

Zrak novorozence se vyvíjí postupně a v prvních týdnech života je miminko schopno rozlišovat pouze vysoké kontrasty. Kontrastní hračky a kartičky jsou proto ideálním dárkem, který podporuje vizuální stimulaci a rozvoj zrakového vnímání. Tyto hračky obsahují zpravidla černé a bílé vzory, které dětem pomáhají poznávat okolní svět.

Přečtěte si, co jsou kontrastní kartičky pro novorozence.

Milníkové kartičky

Dárek, který zahřeje u srdce, představuje prázdné fotoalbum. Protože lidé sází na dárek v podobě fotoalba stále častěji, najdete v obchodech i na internetu vkusné produkty určené přímo k uchování vzpomínek na první roky života dítěte pod názvem milníkové kartičky. 

Rodiče na kartičkách zdokumentují první úsměv, krok, slovo a další jedinečné momenty, které utečou rychleji, než by si přáli. Milníkové kartičky jsou ideálním dárkem k narození dítěte od prarodičů, protože ti sami moc dobře ví, jak ten čas rychle běží.

Plenkový dort

Plenkový dort možná nezní moc atraktivně, ale udělá mnohem větší radost než ten klasický. Tvoření plenkového dortu na vlastní pěst je navíc kreativní záležitostí, která by mohla některé z vás vyloženě bavit. Skládá se z několika vrstev plenek a často se prokládá dalšími užitečnými drobnostmi jako jsou vlhčené ubrousky, nůžtičky na nehty, nebo malé hračky.

Kojící polštář

Kojící polštář je skvělý dárek, protože je skvělý pomocník. Byl navržen tak, aby během kojení zajistil dítěti i mamince optimální polohu a celé kojení tak maximálně ulehčil. Kojící polštáře mohou mít různé tvary a velikosti. Některé jsou tvarované do písmena U, jiné zase C. V každém případě by velikost by měla být dostatečně velká, a to tak, aby poskytovala podporu celému tělu.

TIP:  Co koupit miminku k narození? Originální dárky pro novorozence

Co se dává k narození dítěte od otce?

Dárek pro manželku za porod je speciální kategorie. Pokud jako novopečený tatínek nevíte, jaký dárek do porodnice své partnerce koupit, připravili jsme si několik možností. Myslíme si ale, že už vás napadly. V tom případě vás jen ve vašem nápadu ujistíme. Ať už koupíte cokoliv, stejně bude tím nejhodnotnějším dárkem vaše přítomnost.

Kytice

Květiny jsou klasickou, ale krásnou volbou, která nikdy neurazí. Navíc bude znát, když si s výběrem dáte opravdu práci. Ze všeho nejdříve si ale zjistěte, jestli kytici do dané porodnice můžete vůbec vzít. Dochází totiž k tomu, že ji partnerce sice donést můžete, ale potom ji budete muset odnést domů, protože nemůže zůstat na pokoji.

Co se týče barev, můžete se řídit podle pohlaví miminka. Tradičně se k holčičkám váže růžová barva a ke klukům modrá. Pokud ale máte rádi neutrální odstíny, bude ideální bílá nebo krémová. Bílá totiž symbolizuje čistotu a nové začátky. Oživit ji můžete žlutou barvou, která zase  do života přináší štěstí a radost.

Rozhodně byste měli věnovat pozornost také druhům květin. Vyhněte se těm, které uvolňují velké množství pylu, abyste nezapříčinili rozvoj případné alergické reakce. Úplně v klidu můžete být u růže, lilie bez tyčinek, hortenzie, tulipánu, orchideje, gerbery nebo kaly.

Jo a ještě jeden malý tip, v případě narození dvojčat je pěkné darovat dvě menší kytice. Není to sice nutné, ale své kouzlo to rozhodně má. Nemyslíte?

Šperk

Samozřejmě druhou možností, co donést ženě jako dárek do porodnice je šperk. Opět jde o krásný způsob, jak vyjádřit ženě lásku a vzdát ji hold. Pokud chcete, aby byl šperk personalizovaný, doporučujeme jeho nákup plánovat s dostatečným předstihem. 

Oblíbené jsou náhrdelníky nebo náramky s přívěskem, na němž je vyryto jméno dítěte nebo počáteční písmeno jména. Musíme vás upozornit, že zde můžete tzv. narazit, když jméno na poslední chvíli, třeba v porodnici pod návalem emocí, změníte.

O něco univerzálnější způsob proto představují přívěsky v podobě dětských ručiček, nožiček nebo stromu života. Vsadit můžete také na šperky s kameny, které se vztahují k měsíci nebo znamení horoskopu, v němž dítě přijde na svět.

Věděli jste, že existují kurzy na výrobu šperků? Jako tatínek zde můžete vlastnoručně vytvořit např. prstýnek, který bude opravdu jedinečný.

Mohlo by vás také zajímat, co koupit miminku na Vánoce.

Často kladené otázky

Co pro matku po porodu?

Novopečeným maminkám udělá radost jakýkoliv dárek. O něco větší hodnotu mají ale ty praktické, které využijí při péči o miminko nebo o sebe. Při výběru dárku do porodnice zvažte nejen jeho praktickou stránku, ale také to, jak hluboký vztah k mamince máte.

Co přinést do porodnice jako dárek?

Jako dárek do porodnice se hodí kontrastní kartičky, milníkové kartičky, plenkový dort, kojící polštář, ale i drobnosti v podobě čokolády, ovoce a časopisů.

Co koupit kamarádce po porodu?

Kamarádku po porodu potěší kosmetika pro citlivou pokožku, poukázka na masáže, ale i čokoláda, ovoce nebo časopisy. Pokud chcete přijít s originálnějším dárkem vsaďte na kontrastní nebo milníkové kartičky, které maminky ocení i z praktického hlediska.

Co manželce za porod?

Manželce uděláte radost kyticí vybranou podle pohlaví miminka a zároveň tak, aby produkovala málo pylu. Ženu po porodu rozhodně neurazíte ani personalizovaným šperkem.

Jakou kytku do porodnice?

Do porodnice by se měli nosit květiny, které neprodukují moc pylu. Vhodné jsou růže, lilie bez tyčinek, hortenzie, tulipány, orchideje, gerbery nebo kaly.

Jaký šperk k narození dítěte?

Jako dárek do porodnice pro maminku v podobě šperku se hodí náhrdelník nebo náramek se jménem dítěte, přívěskem dětských ručiček, nožiček nebo také stromu života. Vhodné jsou i šperky s kameny symbolizující měsíc či znamení zvěrokruhu, ve kterém se dítě narodilo.

Zdroje

HORNER, Katie. Something for Every Mum. Bookseller+ Publisher Magazine, 2008, 87.7.

IRVINE, Heather. Hello Baby! Everything new mums need to know about life with baby. Simon and Schuster, 2017.

BROWN, Angela M., et al. The contrast sensitivity of the newborn human infant. Investigative ophthalmology & visual science, 2015, 56.1: 625-632.

BANKS, Martin S.; SALAPATEK, Philip. Infant pattern vision: A new approach based on the contrast sensitivity function. Journal of experimental child psychology, 1981, 31.1: 1-45.