Cestování s miminkem v autě: 13 tipů, jak zabavit miminko v autě

Cestování s miminkem v autě: 13 tipů, jak zabavit miminko v autě

Cestování s miminkem v autě: 13 tipů, jak zabavit miminko v autě

Máte doma nový přírůstek do rodiny a čeká vás delší cesta autem? Miminko je ještě malinké a říkáte si, jak zvládne cestu? Nebudeme vám lhát, dlouhé cesty autem s kojencem mohou být náročné a je potřeba být připravený na všechny možné scénáře. Proto jsme si pro vás připravili 13 tipů, jak zabavit miminko v autě.

Jízda autem s kojencem

Abychom vás od jízdy autem s kojenci úplně neodradili, berte v potaz to, že každé miminko je jiné a každé miminko bude jízdu v autě zvládat jinak. Co je však nezbytné, je jízdu v autě miminku na sto procent zpříjemnit.

TIP: Co koupit miminku k narození

Správná autosedačka

Nejdůležitějším prvkem je pohodlná a bezpečná autosedačka, která má správnou velikost podle věku a váhy vašeho miminka. Dítě by v ní mělo mít naprosté pohodlí.

Miminko dávejte do autosedačky opravdu pokaždé, i když jedete autem jen kousek. Bezpečí by mělo být na prvním místě.

Střídání činností

Pokud vás čeká opravdu dlouhá cesta, tak si osvojte princip střídání činností. U malých miminek spočívá v tom, že dítě nějakou dobu cesty prospí, pak zastavíme a miminko nakrmíme a podle potřeby přebalíme. 

Při krmení miminko z autosedačky vyndáme, tak aby se protáhlo. Nezapomínejte na přestávky, vaše miminko by v autosedačce nemělo sedět déle než dvě hodiny v kuse. 

V moment, kdy se opět vydáte na cestu, je čas na hračku. Mějte pro miminko připraveno několik variant jeho oblíbených hraček.

Nejezděte sami

Pokud to je možné, tak s miminkem nejezděte v autě sami. Řidič se přeci jenom musí soustředit na bezpečnou jízdu, nikoliv na plačící dítě. Proto si s partnerem rozdělte role, jeden řídí, druhý má na starosti pohodlí děťátka.

Nastavení zrcátka

Dalším důležitým bodem cestování autem s miminkem je nastavení zpětného zrcátka. Nastavte si zrcátko tak, abyste viděli provoz i autosedačku s dítětem.

Sluneční clona

Miminku může být při jízdě autem horko a může to být důvod pro nespokojenost a pláč. Proto mu do auta pořiďte sluneční clonu, která ho bude chránit před slunečním svitem.

Výbava pro miminko do auta

Při cestování autem s miminkem může nastat opravdu jakákoliv situace a úkolem rodiče je být připraven. Sbalte miminku zavazadlo, které bude obsahovat vše, co byste během cesty mohli využít. 

Zabalte miminku například jídlo, hračky, kontrastní kartičky, pleny, dudlík, pití, vlhčené ubrousky, čisté oblečení, deku a cokoliv dalšího, co vás napadne, že by miminko mohlo potřebovat.

TIP: Co jsou kontrastní karty pro novorozence?

13 tipů, jak zabavit miminko v autě

Jak už bylo řečeno, některá miminka zvládají cestování dobře, ale jiná potřebují trochu více zábavy. Proto jsme si pro vás připravili 13 tipů, jak zabavit miminko v autě.

1) Kontrastní kartičky

Prvním tipem jsou kontrastní kartičky. U miminek se schopnost vidění teprve vyvíjí a ze začátku děťátko vidí zejména kontrasty jako například mezi bílou a černou barvou. Kontrastní kartičky jsou proto naprosto ideální. Jsou na nich různé obrázky, které miminku za jízdy můžete ukazovat.

Na našich kontrastních kartičkách jsou obrázky zvířátek a říkanky, které můžete miminku předčítat.

TIP: Přečtěte si článek, odkdy miminka vidí.

2) Kontrastní zvukové knížky

U principu kontrastů zůstaneme i u tipu na kontrastní zvukové knížky. Pro opravdu malá miminka je kombinace kontrastů a zvuků skvělou volbou na zabavení při cestě.

TIP: Kdy začít s kontrastními kartičkami najdete v našem článku.

3) Interaktivní hračky

Na cestu s nejmenšími se hodí sbalit interaktivní hračky, tedy hračky, které šustí, pískají nebo cinkají. Připravte si zásobu, kdyby miminko hračka přestala bavit nebo kdyby zapadla někam pod sedačku.

4) Interaktivní podložka

Skvělým pomocníkem do auta může být interaktivní podložka, kterou zavěsíte za sedačku. Většinou obsahuje různá zrcátka, chrastítka a šustivý materiál, který miminko zabaví. Tyto podložky většinou mají různé kapsy, kam můžete schovat další hračky.

5) Písničky a pohádky

Pokud je vaše miminko zvyklé na zpívání či čtení pohádek nebo říkanek, můžete vyzkoušet tuto činnost. Avšak zpívání nebo čtení může být v rámci cesty docela namáhavé, pak můžete mít připravenou alternativu ve formě CD nebo například na Spotify najdete různé dětské playlisty, které miminku můžete pouštět.

6) Drobné hračky

Při jízdě v autě se neobejdete bez zásoby všelijakých hraček, které miminku pro rozptýlení můžete podávat. Zabalte s sebou oblíbenou hračku dítěte, poté například novou hračku nebo hračku, s kterou si miminko dlouho nehrálo a střídejte je.

Měly by to být hračky jako různá chrastítka, kousátka, plyšáci a další hračky. V případě potřeby hračky miminku postupně podávejte.

8) Dudlík

Pomocníkem při křiku a pofňukávání může být klasický dudlík. Nezapomeňte si jich na cestu přibalit několik, miminku při jízdě může snadno vypadnout někam pod sedačku a kdo by ho pak v naléhavé situaci hledal.

9) Barevné stínítko autosedačky

Barevné stínítko na autosedačce je dalším tipem na zabavení miminka v autě. Splňuje dvě funkce, a to že miminko při cestě zabaví a zároveň ho chrání před slunečními paprsky.

10) Jídlo

Pokud miminko už nekojíte, není od věci mít připravené pro miminko nějakou svačinku. To může cestování v autě také usnadnit. Obzvlášť pokud jedete na delší cestu, to se bez jídla a přestávek na krmení neobejdete.

11) Sezení vedle miminka

Zaručené zklidnění a zabavení miminka přinese sezení vedle jeho autosedačky. Je to výhodné jelikož jste hned vedle něj a můžete kdykoliv reagovat na jakoukoliv situaci.

12) Zavěšené hračky nad autosedačkou

Nad autosedačku můžete zavěsit hračky s různými barvami, texturami a zvuky, s kterými si miminko může hrát a může si je prohlížet. TIP: Na autosedačku můžete zavěsit i naše kontrastní kartičky, mají totiž poutko.

13) Spánek

A posledním tipem, který není žádnou vědou, je spánek. Nejlepší je, když miminko při cestě autem usne, proto se pokuste směřovat jízdu autem na čas spinkání. Miminka většinou klimbavou cestou v autě usnou.

Často kladené otázky:

Jaké jsou nejlepší hračky pro kojence v autě?

Doporučujeme měkké hračky, které lze připevnit k autosedačce, jako jsou plyšová zvířátka nebo hračky s jemnými texturami či kontrastní karty.

Může být hudba uklidňující pro miminko během jízdy?

Ano, mnoho rodičů zjišťuje, že klidná hudba nebo zvuky mohou pomoci miminku se uvolnit. Vyzkoušejte hladinu hlasitosti a různé hudební styly.

Jak často bych měl/a zastavit během delší cesty s kojencem?

Doporučuje se dělat pravidelné zastávky každé 2-3 hodiny. To umožní kojenci pohybovat se, odpočinout si a změnit prostředí.

Jak reagovat na pláč miminka během jízdy?

Zastavte auto, pokud je to bezpečné, a zkontrolujte základní potřeby, jako je plenka, hlad nebo pohodlí. 

Jak předcházet cestovní nevolnosti u miminka? 

Zkuste kojence držet ve vzpřímené poloze, vyhněte se přílišnému houpání auta a dostatečně větrejte. Mějte při sobě náhradní oblečení a pleny pro všechny případy.

Zdroje:

STAHL, Rebecca J. Traveling With a Newborn Baby: By Car or Train.

PURTSCHER-PENZ, Katharina; KERBL, Reinhold; SPITZER, Peter. Car Seats and Breathing—a Comparative Study: Possible Implications of the Prolonged Transportation of Babies in Baby Carriers (Children’s Car Seats). Pädiatrie & Pädologie, 2018, 53: 284-287.

REISINGER, Keith S.; WILLIAMS, Allan F. Evaluation of programs designed to increase the protection of infants in cars. Pediatrics, 1978, 62.3: 280-287.

Zmíněné produkty