Obrázky pro miminka: Od kdy ukazovat miminku obrázky?

Obrázky pro miminka: Od kdy ukazovat miminku obrázky?

Obrázky pro miminka: Od kdy ukazovat miminku obrázky?

Vývoj zraku u dětí je postupný proces, rodiče ale mohou jeho správný vývoj zásadním způsobem podpořit, a to hned po narození. Jak stimulace zraku u novorozenců probíhá? Velmi jednoduše – pomocí stimulačních obrázků pro miminka. V následujících řádcích se podrobněji zaměříme na to, jaký význam stimulace zraku pro novorozence přesně má, od kdy ukazovat miminku obrázky i jak na to.

Jak se vyvíjí zrak novorozence?

Dítě se od narození učí vnímat svět kolem sebe. Pozvolna rozpoznává světlo, barvy a pohybující se objekty. Vývoj zraku u novorozenců probíhá následovně:

 1. Pro první měsíc je charakteristické rozmazané vidění. Miminko dokáže vnímat kontrast světla a stínu. Ostrost zraku se během tohoto měsíce postupně zlepšuje a miminko je schopné rozlišit červenou, černou a bílou barvu zhruba ve vzdálenosti 20-30 cm (typická vzdálenost obličeje rodičů při chování dítěte).
 2. Během druhého měsíce se zrak novorozenců zlepšuje a zvládají sledovat pohybující se objekty.
 3. Ve třetím měsíci jsou už schopné rozlišovat více barev, a tak obrázky pro miminka nemají jen černou, bílou a červenou barvu, ale také žlutou nebo zelenou.
 4. Od čtvrtého měsíce zvládají miminka koordinovat pohled obou očí a vnímat hloubku.
Dítě se od narození učí vnímat svět kolem sebe. Pozvolna rozpoznává světlo, barvy a pohybující se objekty. Vývoj zraku můžete podpořit, když začnete miminku ukazovat obrázky pro miminka.
Více informací o vývoji zraků u miminek najdete ZDE.

Význam zrakové stimulace: Proč používat kontrastní obrázky pro miminka?

Italští vědci prokázali, že pravidelné ukazování kontrastních černobílých obrázků pro miminka může zlepšit jejich vizuální dovednosti a podpořit celkový vývoj zraku. Pojďme se na to podívat podrobněji:

 • Používání obrázků pro miminka pomáhá rozvíjet schopnost rozpoznávat různé tvary a barvy.
 • Schopnost vidět kontrastní barvy a vzory vede k lepšímu soustředění.
 • Zraková stimulace podněcuje funkce mozku spojené s vizuální pozorností a kognitivním rozvojem.

Při zrakové stimulaci pomocí obrázků pro miminka je důležité sledovat reakce dítěte a přizpůsobit typy a složitost obrázků jeho věku a individuálnímu vývoji. Postupem času, jak se zrak miminka vyvíjí, můžete do stimulace zařadit obrázky s více detaily a bohatší paletou barev.

TIP: Jak děti vidí barvy?

Jak miminko správně vizuálně stimulovat?

Teorii teď už dobře znáte. Níže se dozvíte, jak získané znalosti uvést do praxe, aby měla zraková stimulace pro vaše dítě opravdu význam.

Bezpečné způsoby zrakové stimulace

Volte hračky s kontrastními barvami a různými texturami, které může miminko bezpečně uchopit a prozkoumat kromě zraku i svými ústy. Z tohoto hlediska jsou nejlepší obrázkové knížky nebo kontrastní kartičky splňující několik norem a certifikací.

TIP: Co jsou kontrastní karty pro novorozence?

Hlavním dokladem bezpečnosti výrobku je splnění normy pro dětské hračky stanovené Evropskou unií. Ta je pro vás zárukou, že hračka neobsahuje nebezpečné látky, které by se mohly dostat do dětského organismu. U obrázkových knížek či kontrastních kartiček normu najdete pod označením EN 71-3, která tedy ručí za nezávadnost a bezpečnost papíru.

Nejlepší jsou obrázkové knížky nebo kontrastní kartičky splňující několik norem a certifikací. Hlavním dokladem bezpečnosti výrobku je splnění normy pro dětské hračky stanovené Evropskou unií.

Kdy ukazovat miminku obrázky? 

Optimální doba, od kdy ukazovat miminku obrázky, je již ve 2. týdnu. Právě v tomto období vnímá miminko nejvíce kontrastní barvy, a proto jsou vhodné především černobílé obrázky pro miminka. Kolem třetího až čtvrtého měsíce můžete pozvolna začít ukazovat obrázky s vícero tvary i barvami např. červenou, žlutou a zelenou.

Mohlo by vás zajímat: Kdy začít s kontrastními kartičkami?

Jak používat obrázky pro miminka?

Ať už zvolíte obrázkové knížky nebo kontrastní kartičky je dobré je používat, když miminko leží, protože v sedě ještě nedokáže udržet hlavičku. Ideální je polohovat miminko i na boky a samozřejmě také na bříško, kdy mu budete kontrastní obrázky ukazovat při pasení koníčků.

Pro větší děti, které už samostatně sedí, můžete kontrastní černobílé obrázky pro miminka používat v sedě.

Nezapomeňte ale na to, že v prvních týdnech vidí miminka jen do vzdálenosti přibližně 30 cm, a proto byste jim měli obrázky ukazovat právě v této vzdálenosti. Obě oči miminka je zapotřebí podpořit stejně, a tak střídejte strany.

Mohlo by vás zajímat: Jak poznat, že miminko dobře vidí?

  Jak poznat, že miminko stimulační obrázky vnímá?

  Při hraní s obrázkovou knížkou nebo kontrastními kartičkami, sledujte veškeré reakce miminka. Stimulaci je třeba přizpůsobit nejen vývojovému stádiu, ale i aktuálnímu stavu dítěte. Miminko správně reaguje na vizuální stimulaci, když:

  • Sleduje pohybující se objekty očima a otáčí za nimi hlavu.
  • Projevuje zvýšenou pozornost při pohledu na obrázky, což dá najevo např. úsměvem nebo jinou mimikou.

  TIP: Co koupit miminku na Vánoce? Víme, jaké jsou nejlepší vánoční dárky pro nejmenší.

  Při hraní s obrázkovou knížkou nebo kontrastními kartičkami, sledujte veškeré reakce miminka. Stimulaci je třeba přizpůsobit nejen vývojovému stádiu, ale i aktuálnímu stavu dítěte.

  Kdy je potřeba s ukazováním obrázků pro miminka přestat?

  Někdy je stimulace zraku pro dítě příliš intenzivní a je potřeba dát si pauzu. To poznáte podle toho, že:

  • Dítě odvrací pohled, častěji pláče, je neklidné nebo má problémy se spánkem.
  • Následkem nadměrné stimulace může dítě odmítat kojení či kontakt s mámou.

  Tyto signály je potřeba brát vážně a v případě potřeby stimulaci omezit. Ukazujte dítěti stimulační obrázky kratší dobu, i ta bude mít význam.

  Potenciální problémy se zrakem novorozenců

  Při ukazování obrázků pro miminka, můžete odhalit problémy se zrakem, které mohou u novorozenců nastat. Někdy jde pouze o dočasný stav, jiné případy se ale neobejdou bez pomoci odborníka. Je možné, že se setkáte s: 

  • Šilháním - Když se miminko soustředí na blízké předměty, může trochu šilhat.
  • Nedostatečným zaostřením - Pokud pohybujete obrázky rychle před očima miminka, může mít potíže se zaostřením.

  Kdy vyhledat odbornou pomoc?

  Odbornou pomoc je vhodné vyhledat, pokud:

  • Šilhání přetrvává delší dobu, a zároveň se zhoršuje.
  • Miminko nemá zájem sledovat pohybující se obrázky.
  • Pohyby očí nejsou koordinované.

  Konzultovat vývoj zraku miminka s lékařem i při sebemenších obavách není nikdy na škodu.

  Mohlo by vás také zajímat: Co koupit miminku k narození?

  Často kladené dotazy

  Jak se věnovat měsíčnímu miminku?

  Od prvního měsíce můžete miminku ukazovat kontrastní kartičky, které přispívají ke správnému vývoji zraku. Měly by splňovat normy a certifikace pro bezpečné používání.

  Jak pracovat s kontrastními kartičkami?

  Kontrastními kartičkami pohybujte před očima dítěte zhruba ve vzdálenosti 20 – 30 cm. Kartičky pravidelně obměňujte a reagujte na aktuální náladu miminka. Pokud vám dá najevo, že si s nimi hrát nechce, nenuťte ho.

  Kdy ukazovat kontrastní karty?

  Černobílé kontrastní kartičky pro miminka je dobré používat hned od prvního týdne. Od třetího měsíce můžete ukazovat další barvy jako třeba žlutou nebo zelenou.

  Kdy dát miminku první hračku?

  Miminku můžete dát první hračku hned po narození a to v podobě kontrastních kartiček. Podpoříte tak správný vývoj zraku.

  Zdroje

  • DELOACHE, Judy S.; STRAUSS, Mark S.; MAYNARD, Jane. Picture perception in infancy. Infant behavior and development, 1979, 2: 77-89.
  • DANKO-MCGHEE, Katherina. The Aesthetic Preferences of Infants: pictures of faces that captivate their interest. Contemporary Issues in Early Childhood, 2010, 11.4: 365-387.
  • STRAUSS, Mark S., et al. Infants' Recognition of Pictorial Representations of Real Objects. 1977.
  • WERNER, Annette. Color perception in infants and young children. Emergent Literacy: Children's books from 0 to 3, 2011, 13: 39.
  Zmíněné produkty