Kdy koupit černobílé kartičky miminku?

Kdy koupit černobílé kartičky miminku?

Kdy koupit černobílé kartičky miminku?

Už jste slyšeli o černobílých kartičkách pro miminka? Jde o vizuální pomůcku, která přispívá ke správnému vývoji dětí. V tomto článku vám povíme, kdy byste je měli miminku koupit a jak vybrat ty správné, abyste měli jistotu, že opravdu fungují.

K čemu kontrastní kartičky pro novorozence slouží?

Kontrastní kartičky podporují vývoj zraku a mozku dítěte již od raného věku. Jde o obrázky, které využívají vysoký kontrast mezi barvami. Nejčastěji se jedná o kombinaci černé a bílé, někdy i červené, protože tyto barvy novorozenec v prvních týdnech rozezná. Ostatní barvy dokáže rozlišit až od 2. měsíce. 

Výhody kontrastních kartiček pro miminka

Pojďme si shrnout, jaké výhody hraní s kontrastními kartičkami má:

 • Rozvoj zraku – Kontrastní barvy podporují rozvoj zraku miminka od prvních týdnů života.
 • Stimulace mozku – Vysoký kontrast mezi barvami na kartičkách stimuluje mozek novorozence a pomáhá vytvářet spoje mezi vizuálními a nervovými impulzy.
 • Rozpoznávání tvarů – Díky kontrastním kartičkám se miminka učí rozpoznávat tvary, což představuje důležitý krok v jejich vizuálním vnímání a kognitivním vývoji.
 • Zlepšení ostrosti zraku – Pravidelné používání kontrastních kartiček může přispět k postupnému zlepšování zrakové ostrosti novorozence.

Přečtěte si více o tom, co jsou kontrastní kartičky pro novorozence.

Od kdy používat černobílé kartičky?

Miminko začíná vnímat černobílé kontrastní kartičky přibližně ve druhém nebo třetím týdnu života, a to ze vzdálenosti 30 centimetrů. Způsob vnímání kartiček se samozřejmě postupně vyvíjí. Miminko reaguje následovně:

 • 2. týden života – Novorozenec začíná vnímat kontrasty.
 • 1. měsíc života – Miminko vidí černobíle a reaguje na pohyb.
 • 2. měsíc života – Dítě je schopné sledovat pohybující se kartičky na krátkou vzdálenost.

TIP: Vývoj zraku miminka měsíc po měsíci

Dovolíme si připomenout, že je opravdu důležité dbát na vzdálenost, v níž kontrastní kartičky miminku ukazujete. Jakmile v daném období doporučenou vzdálenost překročíte, nebudou mít černobílé kartičky žádný smysl – nepodpoříte správný vývoj dítěte.

Podrobnější informace najdete ZDE.

Jak vybrat černobílé kartičky miminku?

Při výběru černobílých kartiček pro miminko je dobré vzít v úvahu několik faktorů. V následujících bodech vám poradíme, čemu byste měli věnovat pozornost:

 • Kontrastní rozdíly – Vyberte kartičky s výrazným kontrastem mezi černou a bílou barvou, nebo případně černou a červenou. Jak už víte, vysoký kontrast pomáhá stimulovat vizuální vnímání novorozence.
 • Jednoduché tvary – Dejte přednost kartičkám s jednoduchými tvary. Miminko se bude lépe orientovat a tvary snadněji rozpoznávat.
 • Matnost – Kontrastní kartičky by neměly být lesklé. Velké odlesky jsou pro oči novorozence citlivé a ruší ho od soustředění. Zkontrolujte proto, zda mají kartičky matný povrch.
 • Bezpečnostní aspekty – Kartičky by měly splňovat bezpečností normy. Ujistěte se, že jsou vyrobeny z bezpečných materiálů, které neobsahují škodlivé látky a mají potřebné certifikáty.
 • Rozmanitost – Balení by mělo obsahovat několik kartiček, aby se černobílé obrázky před očima dítěte hezky prostřídaly a zrak se opravdu vyvíjel.
 • Velikost a formát – Vyberte kartičky, které dítě snadno uchopí a nezničí se, ani když je miminko několikrát ocucá.

Mohlo by vás také zajímat: Jak poznat, že miminko dobře vidí?

Často kladené dotazy

Proč používat černobílé kartičky pro novorozence?

Černobílé kartičky využívají vysoký kontrast, což stimuluje vizuální vnímání dětí už od prvních týdnů života.

Kdy je dobré nakoupit černobílé kartičky pro miminko?

Černobílé kartičky využijete hned po narození miminka, kdy začíná reagovat na vizuální stimulaci. Doporučujeme je pořídit ještě před porodem, ať jste perfektně připraveni.

Jak vybrat správné černobílé kartičky pro miminko?

Vyberte kartičky s výrazným kontrastem, jednoduchými tvary a matným povrchem. Ujistěte se, že splňují bezpečnostní certifikáty a dětem při hraní nic nehrozí.

Jak často bych měl(a) používat černobílé kartičky?

Černobílé kartičky můžete používat několikrát týdně, záleží na aktuálním rozpoložení miminka. Rozhodně ho do ničeho nenuťte. Postupem času přidávejte další barvy a vzory.

V jaké vzdálenosti ukazovat novorozenci černobílé kartičky?

V prvních týdnech života jsou miminka schopná rozlišit předměty ve 30cm vzdálenosti. V dalších měsících můžete ukazovat kartičky ve větší vzdálenosti.

Co když miminko na černobílé kartičky nereaguje?

Každé miminko je jiné. Pokud na kartičky miminko nereaguje, zkuste je ukazovat v jiné vzdálenosti, prostřídejte obrázky nebo počkejte, až bude mít novorozenec jinou náladu. Hlavně ho do ničeho nenuťte. Některé děti potřebují více času.

Můžu kombinovat černobílé kartičky s jinými hračkami?

Ano, samozřejmě. Vizuální vnímání se rozvíjí společně s růstem dítěte. Černobílé kartičky můžete postupně začít kombinovat s hračkami různých barev a vzorů.

Zdroje

AKSOY, Ayşe Belgin; BURSA, Gülhan YILMAZ. Sensory development during infancy. Educational Sciences Research in the Globalizing World, 2018, 475: 5-6.

SKELTON, Alice Elizabeth. Infant Colour Perception. 2018. PhD Thesis. University of Sussex.

WEBSTER, Michael A. Human colour perception and its adaptation. Network: Computation in Neural Systems, 1996, 7.4: 587-634.

Zmíněné produkty